Poznaj Bułgarię – serce Morza Czarnego

Poznaj Bułgarię – serce Morza Czarnego

Spośród wielu popularnych destynacji wakacyjnych podróży – wybrałam Bułgarię. Już od końca lat 80-tych XX wieku popularne są dwie destynacje – Złota Plaża i Słoneczny Brzeg.

Fanom nocnego życia, piaszczystej plaży i fantastycznych widoków, polecam szczególnie pierwszą destynację – Złotą Plażę. Dla miłośników ciszy, nowoczesnych Aquaparków i hotelowych atrakcji, mogę zaproponować – Słoneczny Brzeg. Ja wybrałam ciszę, spokój i bliskość Aquaparków. Lot z Krakowa do Burgas trwa około 1,5 godziny na pokładzie czarterowego samolotu.

NESEBYR – rezerwat architektoniczny i archeologiczny

W 1983 roku zabytki w mieście zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zwiedzanie starożytnego miasta warto rozpocząć od obejrzenia ruin fortyfikacji (poniżej).

Ruiny fortyfikacji

Po przekroczeniu jego granicy, zewsząd urzekają nas wspaniale odnowione budynki. Klimat tego miejsca, bez wątpienia przenosi nas w czasie do XIII wiecznej Bułgarii, pełnej kolorów i wspaniałej atmosfery.

W centrum starożytnego miasta znajdują się okazałe ruiny Cerkwi Świętej Zofii – trzynawowej bazyliki, najstarszego kościoła Nesebyru. Okazała – licząca 25 metrów długości i 22 metry szerokości, budowla powstała na przełomie IV i V wieku n.e., przebudowana w IX wieku, ostatecznie opuszczona w XVIII wieku. Do zawalenia tej cerkwi, zwanej Starą Metropolią doszło prawdopodobnie na początku XIX wieku.

W obrębie starożytnego miasta można zobaczyć wiele pięknie zachowanych cerkwi:

  • Cerkiew Świętego Szczepana, początkowo prawosławna świątynia była poświęcona Matce Boskiej. Wnętrze cerkwi przyozdabiają malowidła z jej życia. Malowidła te są najstarszymi malowidłami w mieście.
  • Cerkiew Świętej Paraskiewy – obecnie pełniącą funkcję Muzeum Murali Nesebyru.
  • Cerkiew Świętego Jana – wzniesioną na fundamentach wczesno – bizantyjskiej, trójnawowej bazyliki z VI wieku. Obecnie budynek zaaranżowano na muzeum.

Warto wspomnieć, iż w Nesebyrze znajduje się obecnie około 40 budynków dawnych cerkwi. To istna gratka, dla fanów starożytnych obiektów kultu religijnego. Cerkwie – doskonale odrestaurowane, stoją na straży starożytnego świata i stanowią nieoderwalny element historii tego regionu.

SŁONECZNY BRZEG – moje miejsce

Poza starożytną zabudową, Bułgaria słynie z niezwykle słonecznego brzegu. Piękne, czyste, piaszczyste plaże nad Morzem Czarnym, bez wątpienia stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną. Morze Czarne mimo, iż bywa burzliwe i chłodne (zwłaszcza we wrześniu), mnie przywitało ciepło i spokojnie. Słońce w tym okresie świeciło około 12 godzin (od 6-7 do 18-19), ze szczytem temperatur we wczesnych godzinach popołudniowych. Gęsty piasek wdzierał się nieśmiało pomiędzy palce, a morskie fale delikatnie obmywały je z niego, pozostawiając uczucie ciepła.  Morska bryza – tak pachnąca i delikatna, otulała moje włosy, delikatnie je unosiła i plątała radośnie. Chwilo –  trwaj, jesteś tak piękna.

URZECZONA BUŁGARIĄ

Kolejnym dobrem luksusowym eksportowanym przez Bułgarię, są wina marki Mesembria.

Do winiarni bardzo łatwo trafić, na miejscu można porozumieć się po polsku, angielsku i rosyjsku. Degustacja win, to nie tylko tradycja przemiłych Bułgarów, ale okazja do poznania ciekawych historii i rozkoszowania się najlepszymi winami w kraju.

‘Różany kraj’ – jak sama określiłam Bułgarię to także kraj serdecznych, niezmiernie gościnnych ludzi. Dla których przywiązanie do tradycji, historii i promowanie rodzimych produktów stawiane są na pierwszym miejscu. Miałam okazję posmakować także MAĆTY – gęstej pasty marchewkowo-paprykowo-pomidorowej, znakomitej do smarowania pieczywa, makaronu czy też ryżu.

5 FAKTÓW O BUŁGARII

  1. Bułgaria – jest najstarszym krajem w Europie, który od początku swojego istnienia – czyli od 681 AD, nie zmienił nazwy.
  2. SOFIA – stolica Bułgarii, została założona 7000 lat temu i jest drugim co do wieku miastem Europy.
  3. Jogurt bułgarski jest najlepszym jogurtem na świecie, zawiera unikatową bakterię Lactobacillus bulgaricus – występującą wyłącznie w jogurtach produkowanych w Bułgarii.
  4. Bułgarska pieśń ludowa – „Izlel e Delio Haidutin”, została wysłana w Kosmos na pokładzie Voyager 1 i Voyager 2, wraz z utworami Bacha i Mozarta.
  5. Bułgaria jest światowym liderem w eksporcie olejku różanego – pozyskiwanego z Róży damasceńskiej. Początki pozyskiwania olejku sięgają XVII wieku. W mieście Kazanlak znajduje się jedyne na świecie Muzeum Różane. Esencja róży jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków, perfum, słodyczy i dżemów.

Jeśli, nie masz pomysłu na nisko-budżetowe, lecz obfitujące w słońce i piękne widoki, wakacje w ciepłym kraju, polecam gorąco właśnie Bułgarię.

Jestem ciekawa czy podobała Ci się wirtualna i/lub fizyczna podróż po Bułgarii, pozostaw proszę komentarz pod postem.

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *